Třešeň ptačí
Třešeň ptačí
Prunus avium L.
čeleď: růžovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Třešeň ptačí osidluje křovinaté stráně, meze a remízky, dále roste podél komunikací a ve světlých listnatých lesích.
Popis: Jedná se o strom až 35 m vysoký s vejcovitou až pyramidální korunou. Silný kmen má v mládí hladkou, zpravidla šedavě hnědou, ve starším věku tmavohnědou borku, která se odlupuje v různě širokých a příčných pásech. Mladé větve bývají přímé, silné a lesklé. Květní pupeny jsou vejcovité až kuželovité, na vrcholu zaoblené s mnoha červenohnědými lepkavými šupinami. Listové pupeny jsou proti květním mnohem menší, kuželovitého tvaru a na vrcholu zašpičatělé. Čepel listu je obvejčitá až eliptická, na vrcholu protažená v krátkou špičku, po okrajích pilovitá. Lícní strana listu je matná a lysá (nebo s ojedinělými chlupy), na rubu je světlejší. Řapík listu je až 4 cm dlouhý, s 1–2 tmavočervenými žlázkami. Dlouze stopkaté květy mají 2–3,5 cm v průměru. Jsou bílé, vzácně narůžovělé barvy a uspořádány po 2–6 ve zdánlivých okolících na krátkých brachyblastech. Kališní lístky bývají vejčité a lysé, za květu nazpět ohnuté, často červenavě zabarvené. Korunní lístky pak obvejčité až široce obvejčité, 10–15 mm dlouhé. Plodem jsou 1–1,5 cm veliké peckovice, nejčastěji červené barvy, ale můžou přecházet od oranžové až k téměř černé barvě.
Využití: Plody jsou oblíbeným ovocem, obsahují mnoho vitamínů, cukrů a minerálních látek. Listy a květy se využívají v lidovém léčitelství a dřevo se používá k výrobě drobných předmětů.