Dub zimní
Dub zimní
Quercus petreae L.
čeleď: bukovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Světlomilná a teplomilná dřevina, vyskytuje se na různých geologických podložích. Roste i na mělkých a minerální chudých půdách. Vyhýbá se oblastem s více kontinentálním klimatem. Dožívá se 500 let, někdy i více.
Popis: Strom vysoký 20-40 m s rovným kmenem a širokou korunou. Borka v mládí šedozelená, hladká, později popukání šedočerná. Jednoleté větvičky zelenošedá, lesklé, holé, řídce pokryté drobnými lenticelami. Pupeny vejčité, holé. Listy řapíkaté, stopky 12-15 mm dlouhé. Listová čepel široce obráceně vejčitá, na bázi klínovitá, vzácně zaokrouhlena nebo mělce srdčitá, pérovitě říznačka až pérovitě dílná. Tyčinkovité květy s okvětím 6-8 dílným, pístkové květiny téměř přisedlé. Plody v paždí listů po 1-5 sedící nebo na krátkých stopkách do 1,5 mm, šupiny čásku nesrostlé, vejčitě kopinaté, drobné, jemně chlupaté, ploché nebo jen mírně vypouklé, žaludy podlouhlé 15-25 × 8-14 mm.
Poznámka: Jedna z hlavních užitkových dřevin v lesnictví. Dřevo je trvanlivé s širokým upotřebením. Dubová kůra obsahuje 6-17% tříslovin. Využívána i jako okrasná solitérní rostlina.