Borovice pichlavá
Borovice pichlavá
Pinus pungens L.
čeleď: borovicovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Světlomilná pionýrská dřevina. Vyskytuje se převážně na jižních a jihozápadních svazích hor, na pahorcích, náhorních rovinách a ve skalních štěrbinách. Roční srážky se v těchto oblastech pohybují v rozmezí 760–2030 mm. Roste na suchých mělkých kamenitých kyselých a silně propustných chudých půdách.
Popis: Menší strom, často s nerovným pokřiveným kmenem a široce rozvětvenou plochou korunou, dorůstající 10–12(–30) m výšky a kolem 0,6–0,7 m v průměru kmene. Borka dosti silná, rozbrázděná ve větší pláty, hnědá, v puklinách načervenalá, na mladších kmenech a větvích lístkovitě odlupčivá. Letorosty lysé, zpočátku nazelenalé, později leskle červenavě hnědé. Pupeny válcovité, kaštanově hnědé, tupé, do 2 cm dlouhé, silně zasmolené. Jehlice vyrůstají po 2 (vzácně po 3) ve svazečku, 30–80 x 2 mm velké, tmavozelené, tuhé, silné, ostře zašpičatělé, na okrajích pilovité, podél osy skroucené; vytrvávají asi 3 roky. Samčí šištice žluté, uspořádané do řídkého klasu, samičí dlouze stopkaté, ve skupinách, načervenalé. Šišky zřídka jednotlivé, většinou v přeslenu po 2–5 na krátkých stopkách, převislé, pravidelné nebo slabě jednostranně vypouklé, široce vejčité 5–10 cm dlouhé, 5–6 cm široké (zavřené), světle kaštanově hnědé nebo našedlé. Semenné šupiny jehlancovitě zdvižené s výrazným příčným kýlem, protažené v kuželovitý pupek zakončený drápovitým ostnem. Semena červenohnědá s dlouhým křídlem. Kvete v březnu až dubnu, oplodnění probíhá 13 měsíců po opylení (jako u většiny borovic), šišky dozrávají na podzim. Dožívá se asi 250 let.
Využití: Dřevo je podřadné kvality, používá se převážně k výrobě vlákniny a na palivo. Druh je hojně využíván jako protierozní a pionýrská dřevina.
V našich podmínkách je pěstována jako zajímavá sbírková dřevina botanických zahrad a arboret.