Jeřáb břek
Jeřáb břek
Sorbus torminalis L.
čeleď: řůžovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Jeřáb břek roste v šípákových doubravách, dubohabřinách, vápnomilných bučinách a v lesních pláštích. Má malou konkurenčních schopnost, vždy roste jen jako vtroušená dřevina. Nejčastěji se objevuje na suchých, často skeletovitých půdách.
Popis: Středně vysoký strom s rovným kmenem a košatou korunou. Nejčastěji dorůstá výšky kolem 15(–20) m. Borka je v mládí tmavošedá a hladká, později buď výrazně šupinovitá nebo tmavá, kostičkovitě rozbrázděná, čímž připomíná borku hrušně či jabloně. Pupeny jsou vejcovité a žlutozelené, okraj šupin pak hnědě lemovaný. Střídavé listy tvarem připomínají hlohy, jsou však větší, 6–10 cm dlouhé a 4–6 cm široké. Čepel široce vejčitá, s 5–7 laloky, na líci lesklá. Řapík je 2–5 cm dlouhý. Listy na podzim zaujmou svým žlutočerveným až zářivě červeným zbarvením. Bílé květy v řídkém květenství se objevují v květnu. Plodem jsou drobné hnědé malvičky, které dozrávají na podzim. Břek se dožívá 100–150 let.
Využití: Tento jeřáb je vhodným druhem do krajinných výsadeb, zejména do biocenter a biokoridorů, ochranných pásem, lemů apod. Občas se také objevuje v městských výsadbách, nejčastěji jako solitéra.