Ořešák černý
Ořešák královský
Juglans nigra L.
čeleď: ořešákovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Ve svém původním areálu roste v lesích. Protože má malou konkurenční schopnost a je výrazně světlomilný, nejčastěji se vyskytuje na lesních okrajích anebo v blízkosti vodních toků.
Popis: Až 30 m vysoký strom, s průběžným kmenem a široce rozložitou korunou. Borka je hnědošedá až černošedá, hluboce brázditá. Listy bývají lichozpeřené, 20–50 cm dlouhé a složené nejčastěji z 15–19 kopinatých až vejčitých lístků, s protaženou špičkou. Lístky bývají cca 6–11 cm dlouhé, pilovité, na svrchní straně lysé a na spodní roztroušeně chlupaté. Ořešák černý kvete v květnu a v červnu. Samčí jehnědy jsou cca 8–14 cm dlouhé a cca 1–1,5 cm široké. Samičí květy jsou ve 2–5četných koncových klasech. Plod, který při dozrávání černá, je kulovitý a 3,5–5 cm veliký. Samotná skořápka je velmi tvrdá, ořech pak kulovitý a 3–4 cm velký.
Využití: Ořešák černý je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích. Pevné a těžké dřevo s tmavohnědým až nafialovělým jádrem, je hojně využívané v nábytkářství.Plody jsou nutričně hodnotné, údajně málo chutné.