Sekvoje vždyzelená
Sekvoje vždyzelená
Sequoia sempervirens L.
čeleď: tisovcovité
JAK POZNÁME:
__________________________________________________________________________________
Ekologie: Ve své domovině roste v oblasti s bohatými sezónními srážkami (až 2500 mm ročně), chladným vzduchem a pobřežními mlhami zajišťujícími potřebnou vlhkost po celý rok; v nadmořské výšce 30–750 m, někde až do výšky 920 m. Nejvyšší a nejstarší stromy se nacházejí v hlubokých údolích a roklích, kde jsou mlhy pravidelné.
Popis: Stálezelený dlouhověký jednodomý jehličnatý strom s úzce kuželovitou korunou, dorůstá výšky až 116 m a stáří až 2200 let. Kmen je sloupovitý, u báze rozšířený, průměr kmene může dosáhnout až 7,9 m ve výšce 1,4 m. Borka je červenohnědá, rozbrázděná širokými hřebeny, měkká a vláknitá, může dosahovat tloušťky až 30 cm, což spolu s nedostatkem pryskyřice strom činí odolným proti požárům. Listy v koruně na plném slunci jsou uspořádané ve spirále, 0,5–1 cm dlouhé, na zastíněných větvích jsou roztroušené po obou stranách větévky téměř v rovině a 1,5–2,5 cm dlouhé. Čepele jsou čárkovité, zakončené špičkou, na líci tmavozelené, na rubu se dvěma bílými pruhy. Samčí šištice jsou oválné, 4–6 mm dlouhé, mají žlutohnědou barvu, samičí jsou vejčité,15–32 mm dlouhé, zelené, s 15–25 spirálovitě uspořádanými šupinami. Druh začíná plodit ve věku 10–15 let. Šiška je sudovitá až kulovitá, červenohnědá, dlouhá až 3 cm, která zraje po dobu jednoho roku. Semena jsou 3–4 mm dlouhá a 0,5 mm široká, se dvěma křídly 1 mm širokými. Krátká křídla na semenech zajišťují rozptýlení větrem maximálně do 120 m od mateřského stromu. Nové rostliny mohou vyrůst i z pupenů na kořenech nebo také na větvích padlého stromu. Po obvodu stromu se může takto vytvořit kruh mladých stromků. Stromy rychle rostou, až o 2,3 m za jedno vegetační období.
Využití: 19. a 20. století byl tento strom na západě USA těžen jako stavební dřevo a na železniční pražce; odhaduje se, že tak se snížil jeho počet o 95 %. Dřevo vysazovaných stromů se používá ve stavebnictví a truhlářství.
V našich klimatických podmínkách lze tuto dřevinu přezimovat jedině ve studeném skleníku, má tedy spíše jen sbírkový význam.
Poznámka: nejvyšší strom světa